Archiv autora: admin

G5-Domácí příprava na 17. KT

Příprava na týden od 20.4. do 24.4. 2020

Veličiny a výpočty v chemii

Opět se dostáváme k oblíbené části chemie, která se zabývá výpočty.

Tento týden si zopakujte základní veličiny a vztahy, které se k tomu používají.
Stáhněte si tyto dva soubory, které vám se zopakováním pomůžou.

Tento odkaz vás zavede na stránky, kde se se o výpočtech v chemii dozvíte další a podrobnější informace.

https://vypocty.webchemie.cz/ch03.html

G4AB-domácí příprava na 16. KT

Tento týden si uděláme trochu oddechový.

Již víte co jsou to bílkoviny a z čeho se skládají. Ve skutečnosti jsou bílkoviny velice složité makromolekuly a jejich vznik je v organizmech poměrně složitý, nicméně velice zajímavý.

A právě na způsob vzniku bílkovin v těle od úplného začátku se můžete podívat v humorně pojatém videu, které si pozorně shlédněte a poslechněte.

Video je na této adrese: Proteosyntéza – od DNA k proteinu

F2D-kontrolní práce na 15. KT

Doufám že jste si prošli elektrostatiku a zjistili jste, že s ní máte hodně společného. Například, že Vám z ní vstávají vlasy hrůzou na hlavě, když se někde na seníku svlékáte, nebo dáte někomu druhému elektrickou ránu, protože máte na sobě materiál, který třením vytváří na vašem povrchu elektrický náboj. Proto s přítomností a účinky elektrického náboje musíme v životě počítat. Jak praví klasika: „Dobrý sluha, ale zlý pán“.

Elektrický náboj jako elementární má hodně malou hodnotu, skoro bychom řekli zanedbatelnou, ale pokud si uvědomíme, že se náboj dá kumulovat tak se může stát, že z drobného jiskření pri dotyku se může vytvořit blesk, který je schopný i zabíjet.

Vaším úkolem tedy bude vypočítat a uvědomit si sílu, která vzniká spojením maličkých a slabých elementárních nábojů, případně je porovnat s jinými silami. které na zemi působí a které Vám nejsou cizí.

Příklady pošlete do pátku 10. 4. 2020 do 18:00.

  1. příklad:Atom vodíku

Až to spočítáte tak obě síly porovnejte a vyvoďte z toho nějaké závěry.

2. příklad: 2 Coulomby proti tíze tělesa

Jakou silou by na sebe působily dvě koule ve vzdálenosti 1 km, má-li každá náboj 1 C a jakou hmotnost by muselo mít těleso, pokud by jeho tíha v tíhovém poli Země byla stejně velká?

Ch6A2CD-domácí příprava na 15. KT

Zasílám vám ještě jednu zajímavou prezentaci, která sice obsahuje informace, které už máte z předešlého týdne v sešitech zpracované, ale i tak stojí zato si ji přehrát. Alespoň to bude opakování.

Tady si soubor stáhněte (je to zazipované tak snad víte co s tím)

Součástí souboru je i nová kapitolka
IZOMERIE organických sloučenin

K tomu vám posílám svoje materiály – můžete to porovnat s prezentací

Vaším úkolem do pátku 10. 4. 2020 bude do sešitu zakreslit všechny možné řetězové izomery hexanu (uhlovodíku se 6-ti atomy uhlíku). Jen je zakreslete a nepojmenovávejte je. To ještě neumíte. A samozřejmě pošlete ke kontrole.

VeKa